Deň učiteľov - 28. marec

Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov. Sviatok je oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie.

Učiteľ je človek vzácny, celý život ovplyvní.
Povolanie je to krásne, nie každý ho docení.
Preto chceme poďakovať, za všetko, čo robíte,
že sa viete obetovať, aj keď je to zložité.
Za váš úsmev, trpezlivosť, za prísnosť aj cenné rady,
za lásku a dobrotivosť, čo odstráni barikády.

Ján Amos Komesnký sa narodil 28.03.1592, je isté že sa narodil na moravskom Slovácku, ale o miesto sa vedú spory. Najpravdepodobnejším miestom je Nivnica k čomu sa prikláňa aj väčšina vedcov. Všeobecne sa uvádza, že jeho otcom bol mlynár Martin Komenský a matkou Anna Komenská. Komenský vyrastal v Uhorskom Brode na Morave. Jeho predkovia Segešovci však preukázateľne pochádzali z okolia Trenčína pravdepodobne z obce Pobedim.

​Dôležitejšie ako jeho slovenské korene je to, že jeho učenie priamo ovplyvňovalo rozvoj školstva na našom území, a je po ňom pomenovaná naša najväčšia a najstaršia univerzita.

jan-amos-komensky.jpg