Choď na obsah Choď na menu
 


Materská škola Kostolné

Príspevky

Zápis do MŠ Kostolné šk.r.2024/2025

ZÁPIS DETÍ

DO MATERSKEJ ŠKOLY KOSTOLNÉ

NA ŠKOLSKÝ ROK 2024/2025

Zápis detí do materskej školy (prijímanie žiadosti na prijatie dieťaťa do MŠ) na školský rok 2024/2025 sa uskutoční v termíne 

 

10.5. 2024 – 15.5.2024,

v čase od 13,00 do 15,30 hod.

 

Vyplnené žiadosti podpísané oboma rodičmi, s potvrdením všeobecného lekára o zdravotnej spôsobilosti je možné doručiť:

 

1. poštou na adresu Materská škola, Kostolné 263, 916 13 Kostolné

2. osobne v dňoch 10.5. - 15.5.2024 v čase od 13.00 – 15.30 hod.

 
3. 4. 2024 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Naše milé kopanice 2023

 
30. 5. 2023 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Zápis do Materskej školy Kostolné šk.r.2023/2024

ZÁPIS DETÍ

DO MATERSKEJ ŠKOLY Kostolné

NA ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024

Zápis detí do materskej školy ( prijímanie žiadosti na prijatie dieťaťa do MŠ) na školský rok 2023/2024 sa uskutoční v termíne 

 

10.5. 2023 – 12.5.2023,

v čase od 13,00 do 15,30 hod.

 

Vyplnené žiadosti podpísané oboma rodičmi, s potvrdením všeobecného lekára o zdravotnej spôsobilosti je možné doručiť:

 

1. poštou na adresu Materská škola, Kostolné 263, 916 13 Kostolné

2. osobne v dňoch 10.5. - 12.5.2023 v čase od 13.00 – 15.30 hod.

 
18. 4. 2023 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Pletenie korbáčov 2023

img_20230405_100142.jpg

img_20230405_102738.jpg

img_20230405_095301.jpg

 
6. 4. 2023 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Vítanie jari - 31. marec 2023

 

Morena alebo Kyselica bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Nie je však možné považovať ju len za bohyňu smrti alebo za akúsi ohyzdnú starenu. Je vraj veľmi krásna. Mala sestru nazývanú Živa, ktorá bola bohyňou jari a života. Prebúdzala sa na jar a jej vláda končila jeseňou.

img_20230331_103305.jpg

Tradičným rituálom praktizovaným aj dnes je vynášanie Moreny a jej upálenie, alebo utopenie. Najčastejšie sa hádže z mosta alebo zo skaly. Je veľmi zaujímavé, že napriek tisícročnému potláčaniu pohanských rituálov sa dodnes zachoval jeden z nich vo veľmi živom zvyku vynášania Moreny.

img_20230331_105107.jpg

Každoročne tento zvyk zachováva aj naša MŠ s detičkami a ich pani učiteľkami. Bolo tomu tak aj dnes, 31.3.2023, kedy naše deti, oblečené v kroji spievali piesne po dedine a prilákali tak našich občanov k obecnému potoku. Na moste spievali, tancovali a dievčatá Morenu vyzliekli, zapálili a z mostu hodili do potoka, aby odplávala a odniesla preč zimu.

 
31. 3. 2023 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Morena a vítanie jari 2023

 

Vážení občania,

Folklór a tradície sú neodmysliteľnou súčasťou výchovy a vzdelávania detí v našej materskej škole.

Nie je tomu dávno, čo pred Popolcovou stredou pochovali basičku, a už zhotovili Morenu, ženskú figurínu z dvoch lát obalených v slame, oblečenú do ženského pracovného kroja.

V piatok 31.marca v dopoludňajších hodinách za spevu piesní, obídu deti s Morenou chotárom našej obce.

Približne o 11-tej hodine Morenu zoblečú z kroja, zapália a hodia dolu potokom.

Smrť Moreny má symbolizovať koniec zimy a začiatok Jarných obyčajov.

facebook-event-cover-1920x1080-px.gif

 
31. 3. 2023 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Školský rok 2021/2022

 
11. 7. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Utopenie moreny

Morena alebo Kyselica bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Nie je však možné považovať ju len za bohyňu smrti alebo za akúsi ohyzdnú starenu. Je vraj veľmi krásna. Mala sestru nazývanú Živa, ktorá bola bohyňou jari a života. Prebúdzala sa na jar a jej vláda končila jeseňou.

Tradičným rituálom praktizovaným aj dnes je vynášanie Moreny a jej upálenie, alebo utopenie. Najčastejšie sa hádže z mosta alebo zo skaly. Je veľmi zaujímavé, že napriek tisícročnému potláčaniu pohanských rituálov sa dodnes zachoval jeden z nich vo veľmi živom zvyku vynášania Moreny.

img_20220404_102218.jpg

Každoročne tento zvyk zachováva aj naša MŠ s detičkami a ich pani učiteľkami. Bolo tomu tak aj dnes, 4.4.2022, kedy nás prišli deti potešiť spevom pred obecný úrad a spoločne sme odkráčali k potoku, ktorý preteká cez našu obec. Dievčatá Morenu vyzliekli a z mostu hodili do potoka, aby odplávala a odniesla preč zimu.

img_20220404_102742.jpg

 
4. 4. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Malá zimná olympiáda škôlkarov z Kostolného

 

Barón Pierre de Coubertin postavil základy novodobého olympizmu. Jeho zmyslom je zapojiť šport do procesu harmonického rozvoja človeka. Ak už malé dieťa správne motivujeme  k pohybovým aktivitám, dokáže ich využívať v každodennom živote bez pocitu únavy alebo vyčerpania. To pochopiteľne posilňuje imunitu, psychické a fyzické zdravie.

Súčasťou pohybových aktivít sú aj sezónne aktivity a výcviky. No a toto všetko veľmi dobre vieme my, milujúce učiteľky detí, ktoré nám zverujú na výchovu a vzdelávanie rodičia s plnou dôverou v Materskej škole v Kostolnom.

Len čo sa na Mikuláša objavili prvé snehové vločky  a o tri dni na to babka Zima poriadne vyprášila perinu, začali sme s deťmi plánovať. Určite treba postaviť čo najviac, a poriadne veľkých snehuliakov. Potom rýchlo na kopec oproti škôlke a hurá o preteky dolu na klzákoch. Veď ktovie koľko nám tento prvý sneh vydrží. Nadšenie detí. Neúnavné gúľanie snehových obrov. Stúpanie do kopca niekoľkokrát za sebou s tzv. lopatkou v ruke, aby sa mohli spustiť s kamarátom dolu svahom po zadku či na brúšku. S radosťou a úsmevom sme ich sledovali. Len tak sme si pošepkávali ,,Pozri, koľko ich je, žiaden vírus, žiadna choroba.“ Vysmiate deti s líčkami farby ruží behali po kopci ako malé usilovné mravce. A naozaj. Zdravie nám vydržalo až do Vianoc. Preoblečení v krojoch za malých koledníkov sme pospievali a zavinšovali po obci. Nezabudli  sme nasypať vtáčikom do kŕmidla dostatok semiačok a hurá do svojich vianočnou atmosférou prevoňaných  domovov.

img_20220225_1308211.jpg

V novom roku sme sa opäť stretli v materskej škole. Témou číslo jeden boli zimné športy, Petra Vlhová so svojimi úžasnými výkonmi a toľko opakované slovíčko olympiáda. Rôznymi hrovými aktivitami sme deťom priblížili jej význam, symboly. Deti si osvojovali farby a význam piatich, vzájomne pospájaných kruhov. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli športové zápolenie biatlonistov, krasokorčuliarov, bobistov, hokejistov, skoky na lyžiach. Keďže každoročne absolvujeme lyžiarsky výcvik s deťmi starších vekových skupín, tento zimný šport je nám najbližší. Začali sme s tréningom, tak, ako to robí každý športovec, ktorý chce dosiahnuť čo najlepší výkon. Deti trénovali v herni na koberci postoj v pluhu, pérovanie pokrčenými nohami v kolene. Nasledovalo obúvanie sa do lyžiarok, nasádzanie prilby, no a samozrejme nazutie lyží. Vyskúšali sme chôdzu v lyžiarkach ,ale aj posúvanie sa s lyžami po koberci, ktorý to všetko statočne znášal. Nezabudli sme natrénovať našu lyžiarsku hymnu, zabezpečiť medaily, diplomy a všetko čo s organizáciou takejto významnej športovej udalosti súvisí, no a samozrejme, každému malému lyžiarovi zabezpečiť vhodnú a bezpečnú výstroj.

skuska-lyzi.jpg

Deti sa nevedeli dočkať. Denne cvičili, trénovali, osvojovali si pravidlá, ktoré obsahuje biely kódex.

V pondelok 24.1.2022 sme o 8.30 hod. vystúpili z mikrobusu v lyžiarskom stredisku Skiland  Stará Myjava. Od prvej chvíle nás očarila úžasná atmosféra, ktorá tu vládla. Vysmiati prevádzkari, servis šéf, chlapci od vleku, no a pochopiteľne naši inštruktori Miloško Sabo a Lacko Štajger. Počasie bolo od prvej chvíle ako na objednávku. Mrazík nám maľoval líca a slniečko opaľovalo. Všetci sme vedeli, že naša malá zimná olympiáda o päť dní vyvrcholí malým slalomom na veľkej zjazdovke. Máme teda štyri dni na to, aby sme zvládli nácvik pluhu, brzdenia, oblúkov, jazdu na detskom a postupne na veľkom vleku. Odvážne a obrovské plány tak malých športovcov, ktorí po väčšine, práve dnes po prvýkrát obúvajú lyže. Ich dospelí kamaráti vedia, že ak pôjdu dobrým príkladom a dokážu správne motivovať, deti to určite zvládnu.

na-treti-den-uz-jazdime-na-velkom-vleku.jpg

Postupne, hravo, od najľahšieho  k náročnejšiemu. Denne sme sa posúvali vpred.  V pondelok pluh a brzdenie, skúšanie jazdy vlekom. Aspoň kúsok, potom zlyžovanie s inštruktorom, ktorý pred nami lyžuje dozadu. V utorok sme sa postupne vyviezli takmer na vrch detskej zjazdovky a lyžovali sme v pluhu okolo paličiek. Bolo zábavné ako takmer všetci túžili čím skôr vyskúšať veľký vlek. No a v stredu sa tak stalo. Niektorí samostatne, iní inštruktorom na kolene išli za svojím snom. Nebolo to najľahšie. Prišiel aj pád z vleku, ale deti to všetko bravúrne zvládli. Odtiahli sa bokom, postupne sa pokúšali sami postaviť opäť na lyže. Po skončení lyžovania boli všetci lyžiari odmenení čokoládovou medailou, ktorá ich mala povzbudiť k ďalším výkonom. Vo štvrtok ráno sa deti rozcvičili, zobrali svoje lyže do náručia a doslova sa rozbehli k veľkému vleku. Odhodlane sa nechajú ťahať kotvou na vrch zjazdovky, aby v skupinkách po troch, či štyroch lyžovali vo vláčiku plynule dolu svahom. Podarilo sa .Deťom sa lyžovanie zapáčilo. Tešia sa na piatkové vyvrcholenie, ktoré bude mať podobu jazdy okolo bránok a cez dva tunelové oblúky. Posledný,  piaty deň bol naozaj zimný. Vietor fúkal akoby chcel deťom pomôcť k rýchlym jazdám. Blížila sa jedenásta hodina. Pod zjazdovkou sa zhromaždili rodičia s fotoaparátmi v rukách a povzbudzovali svoje ratolesti. Krásne jazdy v bránkach najmenších  lyžiarov na svahu, ktorí vyzerali ako jeden v bezpečnostných vestách s Petrou Vlhovou nielen  na potlači, ale aj v srdiečkach. Tento malí PETRA TÍM si dolyžoval za medailou, diplomom a úžasným pocitom z krásne prežitých piatich dní v Skilande na Starej Myjave. Spoločne sme dosiahli, čo sme si predsavzali. Naša malá zimná olympiáda sa skončila a už sme sa tešili na tú naozajstnú, svetovú. Zahájenie ZOH sme sledovali na veľkej interaktívnej tabuli v škôlke z teplých postielok. Keďže máme aj veľmi  tvorivú pani učiteľku Nikolku, rozhodli sme sa práve s ňou, že navrhneme a vyrobíme vlastné lyže. Našu vlastnú značku- VESELÉ. Vydarili sa. Vyskúšali sme v nich pretekať. Tak hravo, ako je to pre nás typické. Nezabudli sme však fandiť našej úžasnej Petre a verili sme, že aj ona, ako my, to dokáže. Určite mala okolo seba taký skvelý organizačný tím ako bol ten náš. Ďakujeme všetkým do Skilandu na Starej Myjave, ktorí investovali  do vyladenia niekoľkých rýchlostí vleku, trpezlivosti pri obsluhe, aby to naše deti bezpečne zvládli. Pripravené  priateľské podmienky na lyžovanie, ale aj oddych detí vám nezabudneme .Dúfame, že  v nich do budúcnosti. Vyrastú vaši potencionálni lyžiarski klienti .

Ja ako riaditeľka MŠ touto cestou ďakujem všetkým, ktorých som tu menovala, ale aj  nemenovala, ale oni vedia, ako veľmi pomohli a pomáhajú, kedykoľvek sme potrebovali a potrebujeme. Vďaka takým vzácnym ľuďom sa dá intuitívne, tvorivo  a s láskou vychovávať a vzdelávať.

                                                                                                   Hradská Adriana

 

 

 

 

 
7. 3. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Kontakt na MŠ

Meno školy:

Materská škola, Kostolné 263

Email školy:

 

Riaditeľka:

materskaskolakostolne@gmail.com

 

Adriana Hradská

Telefón:

0917 529 701

Adresa školy:

Kostolné 263, 916 13 Kostolné

Email na správcu obsahu:

materskaskolakostolne@gmail.com

 
7. 3. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné