Mikuláš v Kostolnom netradične - 6.12.2022

img_20221206_160857.jpg

,,Vitaj v našom parku milý Mikuláš,

vyzerali sme ťa toľko ráz,

kožúštek a dlhú bielu bradu máš,

vitaj, vitaj, medzi nami Mikuláš.“

article preview

6. december patrí už roky rokúce k tým,  kedy sa v rodinách čistia čižmičky, topánočky, ktoré sa uložia na viditeľné miesto a ráno prvé kroky našich detí smerujú k nim a vyberajú to prekvapenie, ktoré vyčistené čižmičky obsahujú. Okrem sladkostí sa v nich často objavujú varechy a uhlie, ktoré symbolizujú upozornenie na poslušnosť. V rodine s deťmi majú radi Mikuláša, ktorý im pomáha vychovávať deti k dobrote, štedrosti a láske.

Mikuláš sa podľa tradície narodil okolo roku 270 v južnom Turecku vo veľmi bohatej rodine. Rôzne legendy o ňom hovoria, že mal dobré a šľachetné srdce a pomáhal každému, kto jeho pomoc potreboval. Pre svoju skromnosť nechcel, aby ho chválili, a preto pomáhal tajne rozdávaním darčekov, čím vytváral pocit prekvapenia a radosti. Jedna z povestí o Mikulášovi hovorí o plnom vreci peňazí, ktoré cez oblok vložil chudobnej rodine s troma dcérami, aby sa najstaršia dcéra mohla vydať.

img_20221206_161005.jpg

6. december 2022 v popoludňajších hodinách bol v prvých minútach sprevádzaný kvapkami dažďa, ktoré však neboli prekážkou pre deti, ich rodičov, starých rodičov a širokú verejnosť. Všetci spolu za zvukov kolied vítali Mikuláša a hrôzostrašného čerta v obecnom parku. Pre deti boli pripravené balíčky so sladkosťami, ktoré však nedostali zadarmo, ale ako odmenu za piesne, básne, koledy a tance, ktoré predviedli Mikulášovi deti z Materskej a Základnej školy v Kostolnom. Po programe detí starosta obce Miroslav Cibulka slávnostne rozsvietil vianočný strom, ktorý symbolizuje príchod najkrajších sviatkov roka. Čert s Mikulášom popriali všetkým zúčastneným zdravie, šťastie a rodinnú pohodu. Punč, pečená klobása či horúci čaj umocnili predvianočnú atmosféru v Kostolnom. Na záver možno povedať, že to bolo popoludnie i večer plný lásky, porozumenia, spolupatričnosti detí i všetkých vekových skupín, ktoré sa tu zišli.

Všetci účastníci akcie prajú čitateľom Kopaničiar expresu ako i všetkým ľuďom, nech sú ľudia k ľuďom blízki a zem je v rozkvete, nech sa človek od kolísky teší na svete.

Vlasta Cibulková

img_20221206_161127.jpgimg_20221206_160910.jpgimg_20221206_161830.jpgimg_20221206_161945.jpg

img_20221206_163651.jpg