Choď na obsah Choď na menu
 


Archív

Prispevky, ktoré sa našli

Pomoc pre Ukrajinu - Stará Turá

1. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Pomoc pre Ukrajinu - Myjava

1. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Gulášfest a čamprla

 

 

Vážení občania, 

po dvojročnom prerušení kvôli pandémii pre Vás opäť Obecný úrad Kostolné pripravuje deň plný zábavy, hudby a radostí. Máme za sebou ťažké chvíle pandémie a ťažké chvíle nás opäť aj čakajú v spojení s inváziou na našich hraničných susedov. Ešte pred nedávnom sa hnevali, že boli nútení nevychádzať zo svojich domov z dôvodu karantény. Dnes z nich musia utekať. Preto si vážme vždy to, čo máme. Nech na prvom mieste každého z nás je zdravie a rodina, ktoré ako vidíme za posledné roky, nie sú až taká samozrejmosť.

Aby sme vniesli do Vašich životov aj nejaké pekné chvíle, pozývame Vás do našich súťaží - varenie gulášu a hra čamprla.

Čakáme na Vaše prihlásenia :)

 

 
1. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Kontakt na MŠ

Meno školy:

Materská škola, Kostolné 263

Email školy:

 

Riaditeľka:

materskaskolakostolne@gmail.com

 

Adriana Hradská

Telefón:

0917 529 701

Adresa školy:

Kostolné 263, 916 13 Kostolné

Email na správcu obsahu:

materskaskolakostolne@gmail.com

 
7. 3. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné

Malá zimná olympiáda škôlkarov z Kostolného

 

Barón Pierre de Coubertin postavil základy novodobého olympizmu. Jeho zmyslom je zapojiť šport do procesu harmonického rozvoja človeka. Ak už malé dieťa správne motivujeme  k pohybovým aktivitám, dokáže ich využívať v každodennom živote bez pocitu únavy alebo vyčerpania. To pochopiteľne posilňuje imunitu, psychické a fyzické zdravie.

Súčasťou pohybových aktivít sú aj sezónne aktivity a výcviky. No a toto všetko veľmi dobre vieme my, milujúce učiteľky detí, ktoré nám zverujú na výchovu a vzdelávanie rodičia s plnou dôverou v Materskej škole v Kostolnom.

Len čo sa na Mikuláša objavili prvé snehové vločky  a o tri dni na to babka Zima poriadne vyprášila perinu, začali sme s deťmi plánovať. Určite treba postaviť čo najviac, a poriadne veľkých snehuliakov. Potom rýchlo na kopec oproti škôlke a hurá o preteky dolu na klzákoch. Veď ktovie koľko nám tento prvý sneh vydrží. Nadšenie detí. Neúnavné gúľanie snehových obrov. Stúpanie do kopca niekoľkokrát za sebou s tzv. lopatkou v ruke, aby sa mohli spustiť s kamarátom dolu svahom po zadku či na brúšku. S radosťou a úsmevom sme ich sledovali. Len tak sme si pošepkávali ,,Pozri, koľko ich je, žiaden vírus, žiadna choroba.“ Vysmiate deti s líčkami farby ruží behali po kopci ako malé usilovné mravce. A naozaj. Zdravie nám vydržalo až do Vianoc. Preoblečení v krojoch za malých koledníkov sme pospievali a zavinšovali po obci. Nezabudli  sme nasypať vtáčikom do kŕmidla dostatok semiačok a hurá do svojich vianočnou atmosférou prevoňaných  domovov.

img_20220225_1308211.jpg

V novom roku sme sa opäť stretli v materskej škole. Témou číslo jeden boli zimné športy, Petra Vlhová so svojimi úžasnými výkonmi a toľko opakované slovíčko olympiáda. Rôznymi hrovými aktivitami sme deťom priblížili jej význam, symboly. Deti si osvojovali farby a význam piatich, vzájomne pospájaných kruhov. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli športové zápolenie biatlonistov, krasokorčuliarov, bobistov, hokejistov, skoky na lyžiach. Keďže každoročne absolvujeme lyžiarsky výcvik s deťmi starších vekových skupín, tento zimný šport je nám najbližší. Začali sme s tréningom, tak, ako to robí každý športovec, ktorý chce dosiahnuť čo najlepší výkon. Deti trénovali v herni na koberci postoj v pluhu, pérovanie pokrčenými nohami v kolene. Nasledovalo obúvanie sa do lyžiarok, nasádzanie prilby, no a samozrejme nazutie lyží. Vyskúšali sme chôdzu v lyžiarkach ,ale aj posúvanie sa s lyžami po koberci, ktorý to všetko statočne znášal. Nezabudli sme natrénovať našu lyžiarsku hymnu, zabezpečiť medaily, diplomy a všetko čo s organizáciou takejto významnej športovej udalosti súvisí, no a samozrejme, každému malému lyžiarovi zabezpečiť vhodnú a bezpečnú výstroj.

skuska-lyzi.jpg

Deti sa nevedeli dočkať. Denne cvičili, trénovali, osvojovali si pravidlá, ktoré obsahuje biely kódex.

V pondelok 24.1.2022 sme o 8.30 hod. vystúpili z mikrobusu v lyžiarskom stredisku Skiland  Stará Myjava. Od prvej chvíle nás očarila úžasná atmosféra, ktorá tu vládla. Vysmiati prevádzkari, servis šéf, chlapci od vleku, no a pochopiteľne naši inštruktori Miloško Sabo a Lacko Štajger. Počasie bolo od prvej chvíle ako na objednávku. Mrazík nám maľoval líca a slniečko opaľovalo. Všetci sme vedeli, že naša malá zimná olympiáda o päť dní vyvrcholí malým slalomom na veľkej zjazdovke. Máme teda štyri dni na to, aby sme zvládli nácvik pluhu, brzdenia, oblúkov, jazdu na detskom a postupne na veľkom vleku. Odvážne a obrovské plány tak malých športovcov, ktorí po väčšine, práve dnes po prvýkrát obúvajú lyže. Ich dospelí kamaráti vedia, že ak pôjdu dobrým príkladom a dokážu správne motivovať, deti to určite zvládnu.

na-treti-den-uz-jazdime-na-velkom-vleku.jpg

Postupne, hravo, od najľahšieho  k náročnejšiemu. Denne sme sa posúvali vpred.  V pondelok pluh a brzdenie, skúšanie jazdy vlekom. Aspoň kúsok, potom zlyžovanie s inštruktorom, ktorý pred nami lyžuje dozadu. V utorok sme sa postupne vyviezli takmer na vrch detskej zjazdovky a lyžovali sme v pluhu okolo paličiek. Bolo zábavné ako takmer všetci túžili čím skôr vyskúšať veľký vlek. No a v stredu sa tak stalo. Niektorí samostatne, iní inštruktorom na kolene išli za svojím snom. Nebolo to najľahšie. Prišiel aj pád z vleku, ale deti to všetko bravúrne zvládli. Odtiahli sa bokom, postupne sa pokúšali sami postaviť opäť na lyže. Po skončení lyžovania boli všetci lyžiari odmenení čokoládovou medailou, ktorá ich mala povzbudiť k ďalším výkonom. Vo štvrtok ráno sa deti rozcvičili, zobrali svoje lyže do náručia a doslova sa rozbehli k veľkému vleku. Odhodlane sa nechajú ťahať kotvou na vrch zjazdovky, aby v skupinkách po troch, či štyroch lyžovali vo vláčiku plynule dolu svahom. Podarilo sa .Deťom sa lyžovanie zapáčilo. Tešia sa na piatkové vyvrcholenie, ktoré bude mať podobu jazdy okolo bránok a cez dva tunelové oblúky. Posledný,  piaty deň bol naozaj zimný. Vietor fúkal akoby chcel deťom pomôcť k rýchlym jazdám. Blížila sa jedenásta hodina. Pod zjazdovkou sa zhromaždili rodičia s fotoaparátmi v rukách a povzbudzovali svoje ratolesti. Krásne jazdy v bránkach najmenších  lyžiarov na svahu, ktorí vyzerali ako jeden v bezpečnostných vestách s Petrou Vlhovou nielen  na potlači, ale aj v srdiečkach. Tento malí PETRA TÍM si dolyžoval za medailou, diplomom a úžasným pocitom z krásne prežitých piatich dní v Skilande na Starej Myjave. Spoločne sme dosiahli, čo sme si predsavzali. Naša malá zimná olympiáda sa skončila a už sme sa tešili na tú naozajstnú, svetovú. Zahájenie ZOH sme sledovali na veľkej interaktívnej tabuli v škôlke z teplých postielok. Keďže máme aj veľmi  tvorivú pani učiteľku Nikolku, rozhodli sme sa práve s ňou, že navrhneme a vyrobíme vlastné lyže. Našu vlastnú značku- VESELÉ. Vydarili sa. Vyskúšali sme v nich pretekať. Tak hravo, ako je to pre nás typické. Nezabudli sme však fandiť našej úžasnej Petre a verili sme, že aj ona, ako my, to dokáže. Určite mala okolo seba taký skvelý organizačný tím ako bol ten náš. Ďakujeme všetkým do Skilandu na Starej Myjave, ktorí investovali  do vyladenia niekoľkých rýchlostí vleku, trpezlivosti pri obsluhe, aby to naše deti bezpečne zvládli. Pripravené  priateľské podmienky na lyžovanie, ale aj oddych detí vám nezabudneme .Dúfame, že  v nich do budúcnosti. Vyrastú vaši potencionálni lyžiarski klienti .

Ja ako riaditeľka MŠ touto cestou ďakujem všetkým, ktorých som tu menovala, ale aj  nemenovala, ale oni vedia, ako veľmi pomohli a pomáhajú, kedykoľvek sme potrebovali a potrebujeme. Vďaka takým vzácnym ľuďom sa dá intuitívne, tvorivo  a s láskou vychovávať a vzdelávať.

                                                                                                   Hradská Adriana

 

 

 

 

 
7. 3. 2022 | Rubrika: Materská škola Kostolné

2% z dani z príjmu pre našu MŠ Kostolné

 

Vážení občania,

aj tento rok môžete poukázať 2% z dani z príjmu na podporu našej MŠ Kostolné, finančné prostriedky budú použité na potreby detí z materskej školy. Nakoľko MŠ nemá svoje združenie, preto sa poukazujú 2% na OŠK Slovan Kostolné. Všetky finančné prostriedky pre MŠ Kostolné budú z OŠK Slovan Kostolné odovzdané riaditeľke Materskej školy Kostolné.

Tlačivo nájdete v prílohe a vyplnené spolu s ,,Potvrdením o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti", ktoré Vám vystaví Váš zamestnávateľ, môžete odovzdať na Obecnom úrade v Kostolnom alebo na daňovom úrade príslušného Vášmu trvalému bydlisku. V prípade SZČO je potrebné vyplniť v ,,Daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby" oddiel XII - Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona.

IČO: 42273731

Obchodné meno: Obecný športový klub Slovan Kostolné

Daruje 2% tlačivo.pdf

 
7. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Ekonomicky oprávnené náklady - Opatrovateľské služby za rok 2021

 

Obec Kostolné poskytlo v roku 2021  1185 hodín opatrovateľskej služby s ekonomicky oprávnenými nákladmi 5,54 eur/hod.

Ekonomicky oprávnené náklady za rok 2021.pdf

 
9. 3. 2022 | Rubrika: Opatrovateľská služba

Marec mesiac knihy

 

Čítajme, v knihách je ukrytý poklad. V dôsledku rastúceho vplyvu televízie a počítačových hier je potreba vrátiť knihy do radov mládeže dosť veľká. Aj keď sledovanie médií nám zabezpečí dostatočný príjem informácií, na rozdiel od knihy im často chýba hlboký odkaz uvedený pútavou formou. Práve v knihách sa ukrýva skutočná múdrosť, ktorá je tým najcennejším pokladom. Ten nám pomáha pri podpore slovnej zásoby, získavaní vedomostí, budovaní fantázie, no len za predpokladu, že vsadíme na vhodnú literatúru.

Prečo voláme marec mesiac knihy?

Dnes čítanie považujeme za základnú znalosť a pre mnohých z nás je tiež veľkou zábavou, no nebolo tomu vždy tak. V 18. storočí mnohí ľudia pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Venovali sa mu iba vzdelanci a bohatí ľudia, ktorí boli oveľa gramotnejší a mohli si knihy dovoliť.  Prvý jarný mesiac bol vyhlásený ako mesiac knihy v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu.

Kto bol Matej Hrebenda? Bol ľudový spisovateľ a šíriteľ slovenskej a českej knihy. Narodil sa aj zomrel v marci. Počas svojho života sa venoval zbieraniu kníh a čítanie mal rád aj napriek tomu, že celý život trpel silnou poruchou zraku. Prispel k vybudovaniu viacerých knižníc. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.

 

r.png

 

„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“ – Jeanette Winterson

„Za všetko dobré, čo je vo mne, vďačím knihe.“ – Maxim Gorkij

„Dom bez kníh je ako telo bez duše.“ – Julius Zeyer “

,,Kniha je nástrojom, ktorý zapaľuje predstavivosť.” ― Alan Bennett

,,Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo.” ― Joseph Addison

 

 

 

 

 

Zdroj: Študentský časopis (studentskycasopis.sk)

 
10. 3. 2022 | Rubrika: Zaujímavosti

Cenník palivového dreva

11. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Výkup papiera v obci

 

Výkup papiera.jpg

 
17. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Zvýšené riziko požiarov - nevypaľujte trávnaté porasty

 

 

Vážení  občania !

      V jarnom období sa výrazne zvyšuje  riziko vzniku  požiarov v prírodnom prostredí. Požiarovosť  ovplyvňujú  najmä požiare, ktoré vznikajú následkom  porušovania zákona o ochrane pred požiarmi. Ide najmä o vypaľovanie  porastov,  zakladanie ohňov v prírode ale aj  spaľovanie organického odpadu na hromadách. Svojou nezodpovednosťou niektorí občania ohrozujú  naše spoločné lesné bohatstvo. Vypaľovanie suchých porastov je  zakázané ale každoročne sa tento  jav   opakuje a  preto sa Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Novom Meste nad Váhom obracia  na občanov  s výzvou  rešpektovania zákona o ochrane pred požiarmi.

Občania, 

nevypaľujte suché trávnaté porasty ! 

- nezakladajte oheň v prírode na miestach, kde sú  horľavé látky  a odkiaľ sa môže oheň rozšíriť!

na kladenie ohňa v prírode  využívajte  len miesta  na to určené – napr. ohniská, ktoré pri odchode dôkladne uhaste! 

nefajčite resp. obmedzte fajčenie v lese  !   

 

Hasiči upozorňujú, že za  vypaľovanie porastov  je možné uložiť pokutu až do výšky 331 € !

 

Chrániť lesy prislúcha nám všetkým  a  preto  dodržiavajme  predpisy o ochrane pred požiarmi  a  správajme  sa  v prírode zodpovedne a ohľaduplne

 

Usmernenie pre obce 2022.doc

 
18. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Svetový deň vody

 

Svetový deň vody, ktorý každoročne pripadá na 22. marec, poukazuje na dôležitosť zabezpečenia dostatku zdravotne bezpečnej vody pre každého človeka na Zemi.

Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 1992 na konferencii OSN v Riu de Janeiro.

15fb839aedc05863c0a6f83d6ff7324d_l.jpg

Pripomína sa od roku 1993 v súlade s odporúčaniami konferencie OSN. Členské krajiny boli vyzvané, aby tento deň venovali aktivitám, ktoré podporia informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody. Ústrednou témou tohtoročného Svetového dňa vody je podzemná voda ako najvýznamnejšia kategória vôd z hľadiska ich využívania človekom.

Podzemná voda je najhodnotnejším zdrojom pre zásobovanie pitnou vodou a sanitáciu, pre poľnohospodárstvo, priemysel a ekosystémy. V budúcnosti bude táto voda zohrávať kľúčovú úlohu pri uspokojovaní potrieb rastúcej populácie a tiež v procese prispôsobovania sa klimatickým zmenám. OSN preto vyzýva všetky krajiny sveta v súvislosti s trvalým udržaním tohto vzácneho zdroja na spoluprácu aj prostredníctvom aktivít súvisiacich so Svetovým dňom vody.

svetovni-dan-voda22-585x405.jpg

Využívanie podzemnej vody za posledných 50 rokov výrazne stúplo. Ľudské aktivity na mnohých miestach nadmerne využívajú a znečisťujú podzemné vody, aj preto je stále viac potrebné udržiavať rovnováhu medzi potrebami ľudí a planéty. Vážnym problémom je aj znečisťovanie podzemných vôd, pretože ich sanácia je zložitý, finančne nákladný a na čas náročný proces.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody na nakrútenie minútového videa, v ktorom jeho autori vyjadrujú, aký význam má podzemná voda. O problematike podzemnej vody pripravujú Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Program OSN pre životné prostredie (UNEP) webinár s názvom „Obnova sladkej vody“. V decembri 2022 sa uskutoční aj summit OSN o podzemných vodách.

Na Slovensku je vlastníkom podzemných vôd Slovenská republika (SR). Štát tak zabezpečuje ochranu ich kvality a tiež racionálne využitie. Prednostne sú podzemné vody určené na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Podzemná voda je hlavným zdrojom pitnej vody na Slovensku. Až 82% pitnej vody pochádza totiž z podzemných zdrojov. Najdôležitejšou oblasťou akumulácie podzemných vôd na Slovensku je Žitný ostrov.

waters32170511280_yrktl_1531519786.jpg

Zdroj: https://vat.pravda.sk

 
22. 3. 2022 | Rubrika: Zaujímavosti

Zápis do 1. ročníka

23. 3. 2022 | Rubrika: Základná škola Kostolné

Deň otvorených dverí

23. 3. 2022 | Rubrika: Základná škola Kostolné

Výrub stromov - žiadosť a oznámenie

24. 3. 2022 | Rubrika: Tlačivá

Čas hniezdenia a rodenia mláďat

 

Milí návštevníci prírody,

v jarnom období prichádzame na svet MY MLÁĎATÁ voľne žijúcej zveri a vtákov. Prosím, doprajte nám pokoj, bezpečie a starostlivosť našich rodičov. Neberte nás z nášho domova, lesa alebo lúky, keď nás nájdete opustené. Naša mama je nablízku a dáva na nás pozor. Psík je u nás v prírode na návšteve, preto ho držte na vôdzke. Nám bezbranným krehkým tvorom, môže smrteľne ublížiť.

PROSÍME, rešpektujte náš priestor, aby sme zase my nemuseli utekať do toho vášho. ĎAKUJEME! Vaše zvieratká 

Zdroj: Vitajte ! - Slovenská poľovnícka komora - polovnickakomora.sk

 

Čas hniezdenia a rodenia mláďat.pdf

 
24. 3. 2022 | Rubrika: Oznamy

Deň učiteľov - 28. marec

 

Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov. Sviatok je oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie.

Učiteľ je človek vzácny, celý život ovplyvní.
Povolanie je to krásne, nie každý ho docení.
Preto chceme poďakovať, za všetko, čo robíte,
že sa viete obetovať, aj keď je to zložité.
Za váš úsmev, trpezlivosť, za prísnosť aj cenné rady,
za lásku a dobrotivosť, čo odstráni barikády.

Ján Amos Komesnký sa narodil 28.03.1592, je isté že sa narodil na moravskom Slovácku, ale o miesto sa vedú spory. Najpravdepodobnejším miestom je Nivnica k čomu sa prikláňa aj väčšina vedcov. Všeobecne sa uvádza, že jeho otcom bol mlynár Martin Komenský a matkou Anna Komenská. Komenský vyrastal v Uhorskom Brode na Morave. Jeho predkovia Segešovci však preukázateľne pochádzali z okolia Trenčína pravdepodobne z obce Pobedim.
 
​Dôležitejšie ako jeho slovenské korene je to, že jeho učenie priamo ovplyvňovalo rozvoj školstva na našom území, a je po ňom pomenovaná naša najväčšia a najstaršia univerzita.
 
jan-amos-komensky.jpg
 
28. 3. 2022 | Rubrika: Zaujímavosti

Návšteva obecnej knižnice našimi škôlkarmi

 

Mesiac marec je mesiacom knihy, preto našu obecnú knižnicu prišli dňa 24.3.2022 navštíviť škôlkari y MŠ Kostolné.

20220324_140112.jpg

20220324_140058.jpg

 
29. 3. 2022 | Rubrika: Obecná knižnica

Najdené zložky