Choď na obsah Choď na menu
 


Seniori na výlete

5. 6. 2012

vylet-18.5.2012-104.jpg 

Seniori z Kostolného sa vrátili do čias svojej mladosti


 

Kto nepoznal minulosť, nechápe prítomnosť a netuší budúcnosť“ je heslom na vstupenke do Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

Bohatá expozícia múzea je venovaná rôznym odborom potravinárskeho priemyslu, remeslám všetkého druhu a strojom od ich prvopočiatku po súčasnosť. Od motyky cez drevené pluhy , stroje ručné, či na konský pohon, neskoršie parné stroje, na naftu, benzín to všetko mali možnosť vidieť seniori z obce Kostolné, ktorí sa v prekrásne slnečné ráno 18.mája 2012 vybrali na potulky po Slovensku. No nielen táto časť múzea bola v ich záujme, ale navštívili i miestny skanzen kde mali možnosť vidieť lisovanie oleja, či mletie obilia v mlynoch až po pečenie chleba.

Nuž aký by to bol zájazd seniorov , keby sa nevrátili do školských lavíc a to doslova v malotriednej škole, kde si mohli písať do piesku, griflom či husím brkom. Mnohí z účastníkov mali možnosť pospomínať na svoje školské roky.

Po namáhavej ale zaujímavej prehliadke múzea a skanzenu cesta seniorov pokračovala do Hoffera, kde si pri dobrom jedle doplnili svoju energiu a pokračovali znova cestou ale už doslova do vzdialenej minulosti a to v Matúšovom kráľovstve v Parku miniatúr v Podolí, kde sa kochali pohľadom na 41 miniatúr hradov, zámkov, kostolov či rozhľadní . Sprievodné slovo a texty k miniatúram rozšírili ich obzory o krásach Slovenska.

Poďakovanie za tieto bohaté zážitky patrí Obecnému úradu Kostolné , ktorý túto akciu finančne zabezpečil a že si starosta obce Miroslav Cibulka a jeho pracovníčky vážia svojich seniorov svedčí i skutočnosť, že ich pri ich odchode vyprevadili a popriali im šťastnú cestu za získaním nových vedomostí, ktoré seniori obce a priľahlých osád tvoriacich jednu rodinu obohatili i priateľstvom a spolupatričnosťou .

Táto akcia bola už druhou v tomto roku, pretože pre mesiacom sa stretli na spoločnom posedení pri príležitosti 620. výročia obce, spojeného so zdravotnou prednáškou a ochutnávkou gulášu, či vlastnoručne vytvorených koláčov a zákuskov.