Choď na obsah Choď na menu
 


620.výročie obce

2. 4. 2012

senior-klub-23.3.2012-018.jpg 

620. výročie Kostolného

Domov môj voňavý,srdca môjho pýcha


 

23.marca 2012 sa uskutočnilo v kultúrnom dome v Kostolnom stretnutie členov Senior klubu obce Kostolné. Stretnutie 65. členov klubu sa nieslo v znamení spomienok na prvú písomnú zbierku o obci keď pred 620 rokmi dňa 7.marca 1392 kráľ Žigmund daroval Ctiborovi zo Ctiboríc za zásluhy spolu s Čachticami aj 20 obcí, medzi ktoré patrila aj obec Kostolné. To bola prvá písomná zbierka o našej obci.

Vo svojom príhovore p. Janka Štrbová prítomných oboznámila s touto významnou udalosťou. Citujem z jej prejavu:

Tento krásny kus zeme nám prirástol k srdcu. Veď na mieste, kde sme sa prvý raz stretli so životom, kde naše ústa prvý krát vyslovili slovo mama, zvyčajne berieme medzi prsty kúsok rodnej zeme. Tu v tejto obci žijeme a snažíme sa aby sa rozvíjala a píšeme ďalej jej dejiny.

Vy starší ste sa už svojim podielom pričinili k jej rozvoju a my sa teraz snažíme o jej rozkvet a spolu s Vami musíme predať tej najmladšej generácii svoje skúsenosti a viesť ich k hrdosti na rodnú obec.

Lebo v tých najmladších občanoch je teraz tá sila z ktorou budú budovať, rozvíjať a reprezentovať obec, v ktorej teraz vyrastajú.

Iba trvale žijúci občania môžu obci venovať svoju prácu, svoj um, záujem, lebo sú bližšie sused susedovi , či už pomocou alebo radou.“

V pracovnej časti stretnutia si prítomní minútou ticha uctili pamiatku svojich zosnulých členov, ktorí ich rady opustili od posledného stretnutia. V plánoch na rok 2012 sú zaradené aj spoločné stretnutia, ktoré znamenajú v uponáhľanej každodennosti občas spomaliť krok, zamyslieť sa nad zmyslom ľudského života , ďalej sú to spoločné zájazdy za poznávaním našej vlasti. Nuž a aké by to bolo stretnutie seniorov bez bohato prestretého stola plného koláčov, šišiek a zákuskov od výmyslu sveta a dobrý guláš, ktorý si sami navarili , veď naši seniori dokážu v kulinárstve robiť ešte doslova zázraky. Celé podujatie pozdravil i starosta obce Miroslav Cibulka, ktorý ponúkol seniorom k spoločným stretnutiam priestory pre ich klub.

Celé popoludnie až do neskorých večerných hodín sa nieslo v znamení vzájomného porozumenia a hrdosti na svoju obec.

Asi som doma.... tamto naše vráta

do dvora, ktorý nosím so sebou,

celý sa chvejem krásnou velebou.

Veď doma chlebík zázračne chutí.“